Download: Technisches Merkblatt
Dekoratif Sıva
Sertifikalı
No1 Dekoratif sıva harcı Avrupa standartlarına göre EN 998-1 sertifikasına sahiptir.
Tanım
İç ve dış cephelerde, dekoratif kaplama olarak kullanılır.
• Yüksek yapışma ve dayanım mukavemetleri ile sağlam bir zemin oluşturur.
• Kolay ve hızlı uygulama olanağı sağlar.
• Isı, ses ve yangın yalıtımına katkı sağlar.
Uygulama Şartları
Tüm normal sıva makineleri ile ya da el ile uygulanan bir harçtır(el mikseri, mala, vs.).
Belirtilen miktarda katkı maddeleri olmadan temiz su ile 5 dakika karıştırılır. Karışımı uygulamadan önce 10 dakika dinlendirilir
| İnorganik, Non-Toksik, Zararsız. | Yüksek su iticilik |
| Yüksek Su Buharı geçirgenliği. | Yoğuşmayı (terleme - küf - nem) engeller. |
| Yüksek yapışma ve dayanım mukavemetleri ile sağlam bir zemin oluşturur. | Atmosferik Şartlara Dayanıklı. |
| Hızlı ve kolay uygulama | Kimyasal Tepkimesiz. |
| İş ve zamandan kayda değer tasarruf. | Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç. |
| Standart sıva makineleri ile uygulama. | Solvent içermez. |
| Yanmaz (A1) | Çevre Dostu |
Dekoratif sıva beyaz çimento esaslı, mala ile uygulanan, dekoratif gren dokulu, iç ve dış cephe kaplamasıdır. Grenli yapısı sayesinde uygulandığı yüzeylerde homojen ve dekoratif bir görüntü sağlar. Tam kuruma sonrasında isteğe bağlı olarak üzerine boya uygulanabilir.
Teknik Özellikler
| Kuru harç birim ağırlığı : | ~1,450±50kg/m³ |
| Islak harç birim ağırlığı : | CSII |
| Isıl iletkenlik sınıfı : | ≥0,1N/mm² |
| Basınç Dayanımı : | 3 kg/m² |
| Karıştırma Oranı : | 6-6,5 l/15kg |
| Dmax : | 3mm |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4-5 dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | 2 saat |
| Katlar arası bekleme süresi: | 1 gün |
| Çalışabilme süresi: | 20 dakika |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 20 - 40 mm |
| Son kat için bekleme süresi: | 2 - 5 Gün (Bu süre hava sıcaklığı, harç kalınlığı ve bağıl nem oranına göre değişebilir.) |
Yüzey Hazırlığı
Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, kalıp yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
Gerekli görülen alanlarda kumlama ve zımparalama işlemleri ile yüzey pürüzlendirilmelidir.
Negatif taraftan su veya tuz kusması gözlenen yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.
Ahşap esaslı hafif levha-ısı yalıtım levhaları ve brüt beton yüzeyler brüt beton astarı ile kaplanarak uygulamaya hazırlanmalıdır. Sonraki sıva uygulamaları, hava şartlarına göre 24-72 saatin ardından yapılmalıdır
Uygulama
• 25 kg'lık bir torba No1 Dekoratif Sıva'ya yaklaşık 6-6,5 litre temiz su ilave edilmelidir.
Mala veya düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen ve topak içermeyen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Harç, uygulama öncesinde 2-3 dakika dinlendirilmeli, tekrar kısa süre karıştırılmalıdır.
• Karışım elle yapılacak ise daha küçük partiler halinde karışım hazırlanması tavsiye edilir.
• Çelik mala ile tane boyutunda ve homojen kalınlıkta yayılmalıdır.
• Detaylı ve homojen bir yüzey dokusunun elde edilebilmesi için bu adım önemlidir.
• Yüzeyde gereksiz ürünün kalmamasına dikkat edilmelidir.
• Birbiri ile bağlantılı yüzeyler tek uygulamada kaplanmalıdır.
• Ara verilmesi kaçınılmaz ise yüzeyler, 20 m²'yi aşmayacak alanlara bölünmelidir. Bölme işlemi yapışkan kağıt bantlar yardımı ile yapılmalı, yapışkan bantlar sıva kurumadan önce dikkatlice çıkartılmalıdır.
• Geniş yüzeylere yapılan uygulamalar için sabahın erken saatleri tercih edilmelidir.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Uygulama yapılan yüzeyler kuruyana kadar yağmurdan, sudan ve dondan korunmalıdır.
Uygulama +5 °C ve +30 °C arasında yapılmalı, aşırı sıcak ve rüzgârlı ortamlarda yapılan uygulamalar için gerekli önlemler alınmalıdır.
• Duvara uygulanan harç, üzerinde deri oluşmasına fırsat vermeden şekillendirilmelidir.
• Islak ve donmuş yüzeylere uygulama yapılmamalıdır.
• Farklı malzemelerin birleşim noktalarında ( kolon-duvar birleşimleri vb.) tela ile uygulanmalıdır.
Uygulama Aletleri
• El mikseri, mala, çelik mala, mastar mala.
Depolama ve Raf Ömrü
• Rutubetsiz ve kuru ortamlarda, üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.