Download: Technisches Merkblatt
Kalın Seramik Yapıştırma Harcı
Tanım
Seramik ve kalın yatak uygulama gerektirebilecek mermer, granit seramik, sırlı porselen, klinker ve benzeri doğal taş kaplama malzemelerinin iç ve dış mekânda duvara ve zemine döşenmesinde kullanılır.
• Isı, ses ve yangın yalıtımını tek ürünle sağlama imkânı tanır.
• Bozuk zeminlerde 20 mm. kalınlığa kadar tesviye olanağı sağlar.
• Doğal taş, mermer vb. kaplama yapıştırmaları için gerekli harç kalınlığında uygulanabilir.
• Zemin uygulamaları için performansı geliştirilmiştir.
• Hafiftir, yapının yükünü azaltır.
• Yoğun trafiğe müsait zeminler ve yerden ısıtmalı döşemelerde güvenle kullanılır.
• Ani ısı değişimlerine karşı dirençlidir.
• Yüksek su buharı geçirgenliği özelliğine sahiptir.
• Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir.
• İçerdiği özel katkılar nedeniyle güvenli ve çok kolay bir şekilde uygulanır.
• Düşük tüketim miktarı ile bütçe ekonomisine katkı sağlar.
Uygulama Şartları
• Ortam sıcaklığı +5°C ile +30°C arası olmalıdır.
• Kuvvetli rüzgâr veya güneş altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
• Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesine maruz kalabilecek yüzeylerde uygulanmamalıdır.
• Yapıştırıcının uygulama sırasında film oluşturmamasına dikkat edilmelidir.
Kayma özelliği azaltılmış, ISI ve SES yalıtımı katkı sağlayan, açık bekleme süresi uzatılmış, çimento esaslı, özellikle bozuk zeminler için üretilmiş olan kalın yatak seramik yapıştırma harcıdır.
Teknik Özellikler
| Toz Yoğunluk | ≈ 1100 kg/m³ |
| Sıcaklık direnci | ≈ 30 °C - 90 °C |
| Çekme Yapışma mukavemeti | ≥ 0,1 N/mm² |
| Suda bekleme sonrası çekme yapışma mukavemeti |
≥ 0,1 N/mm² |
| Isıyla yaşlanma sonrası çekme yapışma mukavemeti |
≥ 0,1 N/mm² |
| Donma – çözünme çevriminden sonra çekme yapışma mukavemeti |
≥ 0,1 N/mm² |
| Uzatılmış açık bekleme süresi sonra çekme yapışma mukavemeti (En az 30 dk sonra) |
≥ 0,5 N/mm² |
| Kayma | ≤ 0,5 mm |
Tüketim
| Çift taraflı Yapıştırma |
500 cm² (25x20) ile 2000 cm² (40x40) arası, 10x10x10 mm |
6 kg/m² |
| Tek taraflı Yapıştırma |
120 cm² (10x10) ile 500 cm² (25x20) arası, 8x8x8 mm |
4 kg/m² |
| Çift taraflı Yapıştırma |
120 cm² (10x10) ile 500 cm² (25x20) arası, 8x8x8 mm |
5,2 kg/m² |
| Tek taraflı Yapıştırma |
500 cm² (25x20) ile 2000 cm² (40x40) arası, 10x10x10 mm |
4,8 kg/m² |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4 - 5 Dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 Dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | Maksimum 4 Saat |
| Düzeltme yapmak için gereken süre: | Maksimum 20 Dakika |
| Derz döşeme: | 24 Saat (Duvarda) │ 48 Saat (Zeminde) |
| Trafiğe açılma süresi: | 24 - 48 Saat |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 5 - 20 mm (Tek veya çift taraflı yapıştırmada) |
Yüzey Hazırlığı
• Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
• 3 mm'den ince sıvalar kazınarak tamamen temizlenmelidir.
• Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgârlı havalarda suya doyurulmalıdır.
• Yüzeydeki önemli bozuk ve çukurlar No1 Kalın Yatak Seramik Yapıştırma Harcı kullanılarak onarılmalıdır.
Uygulama Yüzeyleri
• Çimento bazlı sıva, beton döşeme
• Alçı blok, alçı levha ve alçı sıva, betopan (iç mekanlarda)
• Çimento bazlı şap, beton döşeme, eski seramik kaplama
Uygulama
• 20 kg'lık bir torba No1 Kalın Yatak Seramik Yapıştırma Harcı'na yaklaşık 6-7,5 litre temiz su ilave edilmelidir.
• Mala veya düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Harç, uygulama öncesinde 5 – 10 dakika kadar dinlendirilmelidir. Yapıştırma harcı uygulama öncesinde mutlaka 1-2 dakika mutlaka karıştırılmalıdır.
• Harç, yüzeye uygulanıp kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır. Malanın diş boyutu, döşenecek seramiğin ebatına ve uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre belirlenmelidir.
• Tüm dış mekân, zemin ve duvar uygulamalarında iyi bir yapışma için lastik çekiç yardımıyla kuvvet uygulanarak hava dışarı atılmalıdır.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Hazırlanan harç içerisine hiçbir yabancı malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
• Metal yüzeylerde uygulanmaz.
• Yoğun trafiğe maruz zeminlerde (endüstriyel alanlar vb.) uygulanmamalıdır.
• Prefabrik ve yerden ısıtmalı döşemelerde uygulanmamalıdır.
Uygulama Aletleri
• El mikseri, mala, dişli çelik mala, lastik çekiç.
Depolama ve Raf Ömrü
• Rutubetsiz ve kuru ortamlarda üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.