Download: Technisches Merkblatt
Seramik Yapıştırma Harcı
Tanım
Seramik, fayans, cam mozaik ve benzeri kaplama malzemelerinin; iç mekânlarda özellikle banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde duvara ve zemine dış mekânlarda zemine döşenmesinde kullanılır.
• Isı, ses ve yangın yalıtımını tek ürünle sağlama imkânı tanır.
• Isıtma ve soğutma giderlerinde bütçeye katkı sağlar.
• Hafiftir, yapının yükünü azaltır.
• Yüksek su buharı geçirgenliği özelliğine sahiptir.
• Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir.
• Özel katkıları nedeniyle güvenli ve çok kolay bir şekilde uygulanır.
• Düşük tüketim miktarı ile bütçe ekonomisine katkı sağlar.
Uygulama Şartları
• Ortam sıcaklığı +5°C ile +30°C arası olmalıdır.
• Kuvvetli rüzgar veya güneş altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
• Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesine maruz kalabilecek yüzeylerde uygulanmamalıdır.
• Yapıştırıcının uygulama sırasında film oluşturmamasına dikkat edilmelidir.]
Karışımında bulunan açık hücre gözenekli doğal agregalar sayesinde, uygulandığı yüzeyde ISI, SES ve YANGIN yalıtımı sağlayan, kayma özelliği azaltılmış, açık bekleme süresi uzatılmış ve su geçirimsizlik özelliği geliştirilmiş çimento-pomza esaslı seramik yapıştırma harcıdır.
Teknik Özellikler
| Toz Yoğunluk | ~1250kg/m³ |
| Sıcaklık direnci | ~30 - 90 °C |
| Çekme Yapışma mukavemeti | ≥0,1N/mm² |
| Suda bekleme sonrası çekme yapışma mukavemeti | ≥0,1N/mm² |
| Isıyla yaşlanma sonrası çekme yapışma mukavemeti | ≥0,1N/mm² |
| Donma – çözünme çevrimlerinden sonra çekme yapışma mukavemeti | ≥0,1N/mm² |
| Uzatılmış açık bekleme süresi sonra çekme yapışma mukavemeti (En az 30 dk sonra) | ≥0,5N/mm² |
| Kayma | ≤0,5 mm |
| Tek taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),6x6x6m |
3,2 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),6x6x6m |
4-4,8 kg/m² |
| Tek taraflı yapıştırma: 120cm²(10x10),8x8x8mm bis 500cm² (25x20) |
3,5 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),8x8x8mm bis 500cm² (25x20) |
4,5 kg/m² |
| Tek taraflı yapıştırma: 500cm²(25x20),10x10x10mm bis 2000m² (40x40) |
4,4 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 500cm²(25x20),10x10x10mm bis 2000m² (40x40) |
5,6-6,4 kg/m² |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4 - 5 Dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 Dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | Maksimum 20 Dakika |
| Düzeltme yapmak için gereken süre: | Maksimum 25 Dakika |
| Derz döşeme: | 24 Saat |
| Trafiğe açılma süresi: | 30 Saat |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 3 - 10 mm |
Yüzey Hazırlığı
• Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
• Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgârlı havalarda suya doyurulmalıdır.
• Yüzeydeki önemli bozuk ve çukurlar, No1 Seramik Yapıştırma Harcı kullanılarak onarılmalıdır. ]
Uygulama ve Uygulama Yüzeyleri
Uygulama Yüzeyleri
• Çimento bazlı sıva
• Alçı blok, alçı levha ve alçı sıva (iç mekânlarda)
• Çimento bazlı şap, beton döşeme
Uygulama
• 25 kg’lık bir torba No1 Seramik Yapıştırma Harcı’na yaklaşık 8,5-9,5 litre temiz su ilave edilmelidir.
• Mala veya düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Harç, uygulama öncesinde 10 dakika dinlendirilmelidir. Yapıştırma harcı uygulama öncesinde mutlaka 1-2 dakika karıştırılmalıdır.
• Yüzeye uygulanan harcın kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır. Malanın diş boyutu, döşenecek seramiğin ebatına ve uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre belirlenmelidir.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Hazırlanan harç içerisine hiçbir yabancı malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
• Uygulamadan sonra yüzey 2-3 gün nemlendirilmelidir.
Uygulama Aletleri
- El mikseri, mala, çelik mala, sıva uygulama makinesi, mastar mala
Depolama ve Raf Ömrü
- Rutubetsiz ve kuru ortamlarda, üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.