Saten Sıva
Tanım
Tüm yapıların iç ve dış cephelerinde; kaba sıva, ince sıva, brüt beton ve tavan yüzeylere uygulanır.
• Hızlı ve kolay uygulama olanağı sağlar.
• Rutubetten etkilenmeyen yüzeyler oluşturur.
• Alçı ve alçı bazlı karışımlara göre yüksek aderans ve dayanıma sahiptir.
• Yüksek aderans sayesinde son kat kaplamanın görünüşüne ve dayanıklılığına katkıda bulunur.
Uygulama Şartları
Uygulama sıcaklığı: + 5 ° C- + 30 ° c
Ürünü kuvvetli rüzgarlar ve doğrudan güneş ışığı sırasında uygulamaktan kaçının.
Ürünü hiçbir zaman donmuş, erimiş, veya son 24 saat içinde dona maruz kalmış yüzeylerde uygulamayınız.
Saten sıva çimento esaslı olup, kimyasal katkılı dolgu harcı ve yüzey kaplama malzemesidir.
• Yüksek yapışma ve dayanım mukavemetleri ile sağlam bir zemin oluşturur.
• İşçilik ve zaman tasarrufu sağlar.
• Kolay ve hızlı uygulanır.
Teknik Özellikler
| Kuru harç birim ağırlığı : | ~1,150±50kg/m³ |
| Isıl iletkenlik sınıfı : | T1 |
| Basınç Dayanımı : | CSII |
| Bağ Dayanımı : | ≥0,1N/mm² |
| Kapilerite Sınıfı : | W1 |
| Yangına Tepki : | A1 |
| Tüketim : | 1,50 kg/m² (1 cm Kalınlık) |
| Karıştırma Oranı : | 6-7l/20kg |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4 - 5 Dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 Dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | 2 Saat |
| Katlar arası bekleme süresi: | 1 Gün |
| Çalışabilme süresi: | 20 Dakika |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 20 - 40 mm |
| Son kat için bekleme süresi: | 2 - 5 Gün (Bu süre hava sıcaklığı, harç kalınlığı ve bağıl nem oranına göre değişebilir.) |
Yüzey Hazırlığı
Uygulama yüzeyi sağlam olmalı; toz, kir ve kabarmış sıva tabakalarından arındırılmalıdır.
Uygulama yüzeyi gözenekler ve deliklerden arındırılmalı, beton çıkıntılar kırılarak yüzey düzeltilmelidir.
Yüzey kuru ise uygulama öncesi mutlaka hafifçe nemlendirilmeli, sert rüzgâr ve güneşe açık yüzeylerde uygulama yaparken çabuk kurumaya karşı yüzey su ile doyurulmalıdır.
Uygulama
• 20 kg’lık bir torba No1 Saten Sıva’ya yaklaşık 6-7 litre temiz su ilave edilmelidir.
• Düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen ve topak içermeyen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Harç, uygulama öncesinde 2-3 dakika dinlendirilmeli, tekrar kısa bir süre karıştırılmalıdır.
• Saten sıva yüzeye çelik mala ile uygulanmalı, harç prizini almadan yüzeyi düzeltilmelidir. ( Çelik mala ile tane boyutunda ve homojen kalınlıkta yayılmalıdır.) Detaylı ve homojen bir yüzey dokusunun elde edilmesi için bu adım önemlidir ve yüzeyde gereksiz mal kalmamasına dikkat edilmelidir.
• Tek katta 1-3 mm olmak üzere 5 mm kalınlığa kadar uygulanabilir.
• Hazırlanan karışım 1 saat içinde tüketilmelidir.
• 24 saat sonra zımpara işlemine geçilmelidir.
• Kullanım süresi geçmiş harca su veya kuru karışım ilave edilerek yeniden kullanılmamalıdır.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Hazırlanan harç içerisine hiçbir yabancı malzeme ( kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
Belirtilen uygulama yüzeyi ve kullanma talimatı dışına çıkılmamalıdır.
Soğuk havalarda donmuş yüzeylere uygulamadan kaçınılmalıdır.
• Uygulama +5°C ve +30°C arasında yapılmalı, aşırı sıcak ve rüzgârlı ortamlarda yapılan uygulamalarda gerekli önlemler alınmalıdır.
• Farklı malzemelerin birleşim noktalarında ( kolon-duvar birleşimleri vb.) tela ile uygulanmalıdır.
Uygulama Aletleri
- El mikseri, mala, çelik mala, sıva uygulama makinesi, mastar mala
Depolama ve Raf Ömrü
- Rutubetsiz ve kuru ortamlarda, üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.