Download: Technisches Merkblatt
Elastik Seramik Yapıştırma Harcı
Tanım
Seramik, seramik granit, mermer, granit, fayans, cam mozaik ve benzeri kaplama malzemelerinin, iç mekanlarda özellikle banyo, mutfak gibi ıslak hacimlerde duvara ve zemine, dış mekanlarda zemine döşenmesinde kullanılır.
• Isı, ses ve yangın yalıtımını tek ürünle sağlama imkânı tanır.
• Isıtma ve soğutma giderlerinde bütçeye katkı sağlar.
• Hafiftir, yapının yükünü azaltır.
• Yoğun trafiğe müsait zeminler ve yerden ısıtmalı döşemelerde güvenle kullanılır.
• Ani ısı değişimlerine karşı dirençlidir.
• Yüksek su buharı geçirgenliği özelliğine sahiptir.
• Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir.
• Özel katkıları nedeniyle güvenli ve çok kolay bir şekilde uygulanır.
• Düşük tüketim miktarı ile bütçe ekonomisine katkı sağlar.
Uygulama Şartları
• Ortam sıcaklığı +5°C ile +30°C arası olmalıdır.
• Kuvvetli rüzgar veya güneş altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
• Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesine maruz kalabilecek yüzeylerde uygulanmamalıdır.
• Yapıştırıcının uygulama sırasında film oluşturmamasına dikkat edilmelidir.
Karışımında bulunan açık hücre gözenekli doğal agregalar sayesinde, uygulandığı yüzeyde ISI, SES ve YANGIN yalıtımı sağlayan, kayma özelliği azaltılmış, açık bekleme süresi uzatılmış, su geçirimsizlik ve elastikiyet özelliği geliştirilmiş çimento-pomza esaslı elastik seramik yapıştırma harcıdır.
Teknik Özellikler
| Toz Yoğunluk | ~1100kg/m³ |
| Sıcaklık direnci | ~30 - 90 °C |
| Çekme Yapışma mukavemeti | ≥ 1,0 N/mm² |
| Suda bekleme sonrası çekme yapışma mukavemeti | ≥ 1,0 N/mm² |
| Isıyla yaşlanma sonrası çekme yapışma mukavemeti | ≥ 1,0 N/mm² |
| Donma – çözünme çevrimlerinden sonra çekme yapışma mukavemeti | ≥ 1,0 N/mm² |
| Uzatılmış açık bekleme süresi sonra çekme yapışma mukavemeti (En az 30 dk sonra) | ≥ 0,5 N/mm² |
| Enine Deformasyon | S2 ≥ 5 mm² |
| Kayma | ≤ 0,5 mm² |
| Tek taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),6x6x6m |
1,68 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),6x6x6m |
2,1-2,52 kg/m² |
| Tek taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),8x8x8mm bis 500cm² (25x20) |
2,2 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 120cm²(10x10),8x8x8mm bis 500cm² (25x20) |
2,9 kg/m² |
| Tek taraflı yapıştırma : 500cm²(25x20),10x10x10mm bis 2000m² (40x40) |
2,8 kg/m² |
| Çift taraflı yapıştırma : 500cm²(25x20),10x10x10mm bis 2000m² (40x40) |
3,6-4,1 kg/m² |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4 - 5 Dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 Dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | Maksimum 3 Saat |
| Düzeltme yapmak için gereken süre: | Maksimum 25 Dakika |
| Derz döşeme: | 24 Saat ( Duvarda ve Zeminde) |
| Trafiğe açılma süresi: | 30 Saat ( Yoğun trafiğe maruz zeminler için 1 hafta) |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 3 - 10 mm (Tek veya çift taraflı uygulama) |
Yüzey Hazırlığı
• Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
• Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgarlı havalarda suya doyurulmalıdır.
• Yüzeydeki önemli bozuk ve çukurlar No1 Seramik Yapıştırma Harcı kullanılarak onarılmalıdır. ]
Uygulama
• 25 kg’lık bir torba No1 Elastik Seramik Yapıştırma Harcı’na yaklaşık 8,5-9,5 litre temiz su ilave edilmelidir.
• Mala veya düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılmalıdır. Harç, uygulama öncesinde 10 dakika dinlendirilmelidir. Yapıştırma harcı uygulama öncesinde mutlaka 1-2 dakika karıştırılmalıdır.
• Yüzeye uygulanan harcın kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır. Malanın diş boyutu, döşenecek seramiğin ebatına ve uygulama yapılacak yüzeyin düzgünlüğüne göre belirlenmelidir.
• Tüm dış mekân, zemin ve duvar uygulamalarında iyi bir yapışma için lastik çekiç yardımıyla kuvvet uygulanarak hava dışarı atılmalıdır.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Hazırlanan harç içerisine hiçbir yabancı malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
• Metal yüzeylerde uygulanmaz
Uygulama Aletleri
- El mikseri, mala, dişli çelik mala, lastik çekiç.
Depolama ve Raf Ömrü
- Rutubetsiz ve kuru ortamlarda üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.