Download: Technisches Merkblatt
Hastane
Sertifikalı
No1 Hastane sıva harcı Avrupa standartlarına göre EN 998-1 sertifikasına sahiptir.
Tanım
Sağlıklı yaşam alanları oluşturabilmek için anti-bakteriyel özelikte üretilmiştir. İç mekânda bimsblok, tuğla, gazbeton, beton, brüt beton, briket duvar ve tavan gibi yüzeylere sağlıklı yalıtım uygulanmasında kullanılır.
• Antibakteriyeldir.
• Isı, ses ve yangın yalıtımını tek ürünle sağlama imkânı tanır.
• Eklemesiz yapısı sayesinde ısı köprüleri oluşturmaz.
• Yangın bariyeri görevi yapar.
• Yoğuşmayı ( terleme – küf – nem ) engeller.
• Hafiftir, yapının yükünü azaltır.
• Yüksek su buharı geçirgenliği özelliğine sahiptir.
• Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç gösterir.
• Özel katkıları nedeniyle güvenli ve kolay şekilde uygulanır.
• Düşük tüketim miktarı ile bütçe ekonomisine katkı sağlar.
Uygulama Şartları
Ortam Sıcaklığı: +5°C ile +30°C arası.
Kuvvetli rüzgar veya güneş altında uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır.
Donmuş, erimekte olan veya 24 saat içerisinde don tehlikesine maruz kalabilecek yüzeylerde uygulanmamalıdır.
Ürün Özellikleri
| Yüksek Isı Yalıtımı (T1) | Yanmaz (A1) |
| Ses Yalıtımı (18 dB 3cm kalınlık) | Isı Köprüsü Oluşturmaz. |
| Su geçirmez. | Yüksek Su Buharı geçirgenliği. |
| Yoğuşmayı (terleme - küf - nem) engeller. | Kolay ve hızlı uygulanır. |
| İnorganik, Non-Toksik, Zararsız. | Atmosferik Şartlara Dayanıklı. |
| Kimyasal Tepkimesiz. | Çatlak oluşumuna karşı yüksek direnç. |
| Yüksek yapışma ve dayanım mukavemetleri ile sağlam bir zemin oluşturur. | Standart sıva makineleri ile uygulama. |
| İş ve zamandan kayda değer tasarruf. | % 100 Doğal Malzeme. |
| Hafif. | Mikro Organizmalardan Etkilenmez. |
Karışımında bulunan açık hücre gözenekli doğal yapısı sayesinde, uygulandığı yüzeyde NEFES alarak terlemeyi keserken ISI-SES ve YANGIN yalıtımı da sağlayan, sıva formunda tek katmanlı ve çok amaçlı iç cephe yalıtım malzemesidir.
• Yüksek yapışma ve dayanım mukavemetleri ile sağlam bir zemin oluşturur.
• İşçilik ve zaman tasarrufu sağlar.
• Kolay ve hızlı uygulanır.
Teknik Özellikler
| Kuru harç birim ağırlığı : | ~400±50kg/m³ |
| Islak harç birim ağırlığı : | ~700±50kg/m³ |
| Isıl iletkenlik sınıfı : | T1 |
| Basınç Dayanımı : | CSII |
| Bağ Dayanımı : | ≥0,1N/mm² |
| Kapilerite Sınıfı : | W1 |
| Yangına Tepki : | A1 |
| Tüketim : | 4,20 kg/m² (1 cm Kalınlık) |
| Buhar Difüzyon Direnci : | 7,45 µ |
Uygulama Özellikleri
| Karıştırma süresi: | 4-5 dakika |
| Harcı dinlendirme süresi: | 10 dakika |
| Hazır harcı kullanma süresi: | 2 saat |
| Katlar arası bekleme süresi: | 1 gün |
| Çalışabilme süresi: | 20 dakika |
| Uygulama kalınlığı: | Maksimum 20 - 40 mm |
| Son kat için bekleme süresi: | 2 - 5 Gün (Bu süre hava sıcaklığı, harç kalınlığı ve bağıl nem oranına göre değişebilir.) |
Yüzey Hazırlığı
Tüm alt yüzey sağlam, yük taşımaya uygun, düz, temiz, kalıp yağlarından ve pürüzlerden arındırılmış olmalıdır.
Uygulama öncesinde yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgârlı havalarda suya doyurulmalıdır.
Uygulama
• 15 kg'lık No1 Hastane ye yaklaşık 14-15 litre temiz su ilave edilir.• Kompozit Pomza Harcı, mala veya düşük devirli bir el mikseri yardımıyla homojen bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır.• Harç, uygulama öncesinde 10 dakika dinlendirilmelidir.• İlk kat harç, maksimum 15 mm ile 20 mm arası kalınlıkta olmak şartı ile, duvar yüzeyinin üzerine makine veya paslanmaz çelik mala ile uygulanır, ardından kartuş ile düzeltilir.• İlk kat prizini aldıktan sonra istenen kalınlığa göre toplam kalınlık 30 mm ile 50 mm olacak şekilde ikinci kat uygulanabilir. ( İkinci kat uygulama bekleme zamanı yaklaşık 24 saattir. Bu süre hava sıcaklığı, harç kalınlığı ve bağıl nem oranına göre değişebilir.)• Son kat uygulamaya geçiş süresi yaklaşık 2-5 gündür. ( Bu süre hava sıcaklığı, harç kalınlığı ve bağıl neme göre değişebilir.)• Düzgün bir yüzey elde edebilmek için yüzey mastarlanmalıdır.• Uygulamadan sonra yüzey 2-3 gün nemlendirilmelidir.
Uygulama Resimleri
Uyarı ve Öneriler
• Hazırlanan harç içerisine hiçbir yabancı malzeme (kireç, çimento, alçı vb.) ilave edilmemelidir.
• Uygulamadan sonra yüzey 2-3 gün nemlendirilmelidir.
Uygulama Aletleri
• El mikseri, mala, çelik mala, sıva uygulama makinesi, mastar mala
Depolama ve Raf Ömrü
• Rutubetsiz ve kuru ortamlarda, üretim tarihinden itibaren 1 yıldır. Kullanılmadığı durumlarda ambalajın ağzı sıkıca kapatılmalıdır.