Basement
Description
Composite pumice mortar produced specifically for wetter surfaces. It is used for insulation on surfaces indoor and outdoor such as pumice block, briquette, gas concrete, gross concrete, brick wall and ceiling.
• Increased water repellency
• Allows heat, sound and fire insulation by a single product.
• No heat bridges thanks to its massive structure.
• Acts as fire barrier.
• Prevents condensation (perspiration-mold-moisture).
• Light-weighted, reducing the structural load.
• High level of water vapor permeability.
• High resistance against cracking.
• Safe and easy to apply to due its special additives.
• Supports the budget economy as a result of low consumption.
Application Conditions
Ambient Temperature: +5°C through +30°C.
Avoid of application under the conditions of strong wind or direct sunlight.
Never apply on surfaces frozen, melting or likely to be exposed to frost hazard in 24 hours.
While it cuts off perspiration through BREATHING on the application surface thanks to the open cellular natural structure of the mixture, it is a single-layer and multifunctional external and internal wall insulating material in plaster form for HEAT-SOUND and FIRE insulation.
• It constitutes a durable ground with its high adhesion and resistance strength.
• It saves labor and time.
• Easy and quick to apply.
Technical Specifications
| Dry unit weight | ~420±50kg/m³ |
| Wet unit weight | ~740±50kg/m³ |
| Heat conductivity | T1 |
| Compression strength | CSII |
| Bond strength | ≥0,1N/mm² |
| Capillarity class | W2 (TS EN 1015 - 18) |
| Fire resistance | A1 |
| Consumption | 4,50 kg/m² (for 1 cm thickness) |
Application Characteristics
| Mixing time | 4 - 5 minutes |
| Mortar resting time | 10 minutes |
| Usability time of the ready mortar | 2 hours |
| Waiting time between coats | 24 hours |
| Application time | 20 minutes |
| First coat thickness | Maximum 30 - 50 mm |
| Waiting time for the last coat | 2 - 5 Days |
Surface Preparation
Surface should be completely appropriate for bearing load, smooth, clean and free of mould oils and roughness.
The surface should be definitely made damp prior to application to be water-saturated in very hot and windy weather conditions.
Application
- Add clean water of about 14-15 l to No1 Bodrum of 15 kg.
- Composite pumice mortar is mixed to get a homogenous consistency by help of trowel or low-speed hand mixer.
- Allow the mortar for 10 minutes prior to application.
- It is applied to the wall surface by machine or stainless steel trowel and leveled by cartridge provided the first coat of plaster is in a thickness range of maximum 15mm and 20mm.
- After the first coat sets, the second coat may be applied in total thickness of 30mm through 50mm as desired. (Waiting time for the second coat application is about 24 hours. This duration may vary depending on air
Application Photo
Recommendations
- No foreign material (lime, cement, gypsum, etc.) should be added to the prepared mortar.
- After application, the surface should be made damp for 2-3 days.
Application Tools
- Hand-mixer, trowel, steel trowel, plaster application machine, gauge trowel.
Shelf Life
- 1 year from the manufacturing date in a moisture-free and dry environment. Container should be tightly closed when it is not used.